More to see in the area

 הר סדום

באזור ים המלח מתנשא הר אחד שכולו פלא, הר סדום, הר מלח עצום. כוחות כבירים מתוך כדור הארץ הרימו מתוך הים למרגלותינו הר אדיר של מלח שכולו עטוף כמו באריזת מתנה בסלעי חוואר. בטיול המדברי הזה תפגשו תצפיות משכרות, ציורים ידיי הטבע ואולי אפילו בעלי חיים מיוחדים. הזמן הטוב ביותר לטייל הוא בחורף ותחילת האביב, זה הזמן לבקר בסדום (לא מומלץ אחרי גשם, אז השבילים נעשים חלקלקים ומסוכנים).

טיול לילה הר סדום

במקום הנמוך בעולם נצעד לאור עששיות ונגלה ציורי קיר, גן פסלים ונוף קדומים מרהיב, הכל מעשה ידי אמא אדמה. בשעת לילה, בזריחת הלבנה נסייר באזור הר סדום מחופה סלעי החוואר שכאילו מחזירים את האור השמיימה ויוצרים סצנה הזויה בהחלט של מעין הליכה בין נופי ירח ערומה מצמחיה.

שביל הסולמות הר סדום

תחילת המסלול מתצפית הר סדום הנגישה לכל רכב. משם נמשיך את ההליכה על השביל השחור לכיוון מזרח בדרך נחלוף על פני מערה בהפתעה, פיר מערת הקולונל (זהירות מנפילה זהו פיר של 80 מ’), אותו קולונל בשם תומאס  ג.טולוק שקיבל את הזיכיון יחד עם משה נובומייסקי להקמת מפעל האשלג הארץ ישראלי או בקיצור PPL, אבל זה לסיפור אחר בזמן אחר. נצעד יחד בשביל השחור ובדרך נראה את הכננת, שריד ממלחמת העצמאות, נרד בסולמות אנכיים דרך מחשופי מלח עירומים מסלע החוואר עד שנפגוש בכביש 90.

המסלול אינו מעגלי, נדרשת הקפצת רכבים. יש להשגיח על הילדים. לאורך המסלול בורות פתוחים רבים.

שביל הדגים

נתחיל מתצפית גבעת הכפתור בתצפית על נופיו המוטרפים של ים המלח המעוטרים בהרים סביבו ומכאן נחל בירידה בבתרונות החוואר ובנקיקים המפותלים שמשתפלים מההר, שם אולי ייחשפו בפנינו מאובני דגים, נחשים ואצות. נמשיך בירידה התלולה לתוך וואדיות צרים ומעוקמים עד שנגיע לכביש 90.

אז איך להגיע?

פניה לדרך בסימון אדום למול מפעלי ים המלח, נסיעה של כ-2.5 ק”מ עד פיצול שבילים אדום/כחול. אנו נמשיך בכחול, לאחר 1.5 ק”מ נגיע לפיצול נוסף עם שביל שחור, אנו ממשיכים ישר על הכחול עד שנגיע לשלט – תחילת מסלול רגלי שביל הדגים. סיור כ 3-4 שעות, מצריך שני רכבים להתחלה ולסיום.

עין בוקק

מאחורי שלמת בטון ומלט של אזור מלונות עין בוקק שוכן לו גן עדן מדברי קטן אל חלקו התחתון של נחל בוקק. בין עצי אשל וצמחי קנה לאט לאט ניתן להקשיב לפכפוך המים ההולך ומתחזק, עת פוסעים בין בריכות ומפלונים, ניתן לחזור חזרה באותה הדרך לרכבים או לטפס בגרמי הסולמות עד הגיענו למיצד עתיק שם ישבו ושמרו על האוצר שגדל באזור.

דרכי הגעה:

בכיכר המלונות שעל כביש 90 נפנה לעבר תחנת הדלק אך נמשיך בנסיעה עד לחניון קטן ומשם נרד לשביל שחור עד המפלון, מימינו נטפס על הסולם ונעלה אל מעלה בוקק עד שנפגוש בפיצול שבילים שחור אדום, נפנה באדום היורד אל עבר עין נואית ומיצד בוקק. משם נחזור לרכבים.

תצפיות במרחב

תצפיות על הר סדום (כפתור ותצפית הר סדום)  – “יש שעות למשל בין ערביים… יש זכרון אחד מתוך איזה קיץ, די רחוק… טוב, אהבה ראשונה בחיים, לא שוכחים” כך גם את מראה בריכות המלח המנצנצות באור יקרות למרגלות הרי מואב ואדום אז איך להגיע?

תצפית כפתור:

מכביש 90 (בין סימוני ק”מ 193-194) פונים בדרך עפר מסומנת אדום, העולה למישור עמיעז. אחרי כ-2.5 ק”מ, במקום שהדרך המסומנת אדום פונה שמאלה(מערבה לכיוון נחל אשלים, נחל פרצים, מעלה עזגד וחניון הלילה), ממשיכים ישר בדרך מסומנת כחול(צפונה), על פי השלט המורה להר סדום. לאחר כ-1.5 ק”מ חוצים דרך מסומנת שחור, ממשיכים צפונה עוד כקילומטר וחונים במקום ששלט מכוון מזרחה להר סדום (שביל כחול). מכאן מתחילה הירידה למסלול שביל כחול מזרחה ודרומה על קו הרכס של הר סדום. לאחר כ-600 מ’ מגיעים למפגש שבילים כחול אדום ליד נקודת המפגש מתנשאת גבעה קטנה (“מצפה הכפתור”) ממנה ניגלה נוף מרהיב.

תצפית הר סדום:

איך להגיע? מכביש 90 (בין סימוני ק”מ 193-194) פונים בדרך עפר מסומנת אדום, העולה למישור עמיעז. אחרי כ-2.5 ק”מ, במקום שהדרך המסומנת אדום פונה שמאלה(מערבה לכיוון נחל אשלים, נחל פרצים, מעלה עזגד וחניון הלילה), ממשיכים ישר בדרך מסומנת כחול(צפונה), על פי השלט המורה להר סדום. לאחר כ-1.5 ק”מ נפגשים עם שביל שחור ופונים בו ימינה (מזרחה) עד החניה לתצפית עוצרת נשימה.

תצפית מפעלים (מצפור שחר)– על כביש 90, צופה אל הרי אדום והרי מואב, משקיפה אל מפעלי ים המלח שבאתר סדום ואל מסוע האשלג. קרוי על שם תת אלוף אריה שחר ז”ל ש מנכ”ל מפעלי ים המלח ותרם למימוש החזון הציוני של תעשייה יצרנית בים המלח. בתצפית ניצב פיסלו של עזרא אוריון ‘מצב האדם’ המתנשא לגובה של 25 מ’ לרגליו מצטופפים 230 אדני רכבת מ-1904. אז מה בא לבטא כאן האובליסק גדול המימדים הזה? את משמעותו נותן יוצרו ע”א, המשרטט את דמותו של המהפכן, המורד במוסכמויות ובמצב הקיים המשתמע לשתי פנים מחד הילה הירואית ומנגד ללא השפעה של ממש על המציאות. אז איך להגיע?

למגיעים מצפון פנו ימינה לשביל ירוק (אם עברתם את הכניסה שמאלה למפעלים חיזרו אחורה) העולה לעבר גבעות החוואר, לאחר 550 מ’ תגיעו לחניה ולתצפית.

תצפית מלחת סדום (אגם הברבורים)– מאז ימיי קדם מלחת סדום שימשה כמוקד עצירה חיוני לציפורים נודדות וכאתר קינון משמעותי לציפורים מקומיות. במאה השנים האחרונות כתוצאה מפעילויות אדם שונות במרחב (התיישבות, חקלאות, תעשייה), צומצם שטח המלחה כמעט עד לכדי היעלמות. לפני מספר שנים מי תהום שעלו באתר כרייה של מי”ה המלחה נוצרה משילוב של נביעת מעיינות מלוחים, הצפות עונתיות של הנחלים והצפות תקופתיות של ים המלח. אנחנו המקומיים, קוראים למקום “אגם הברבורים” ולמרות שלא תראו בו אפילו ברבור אחד הרי שתוכלו לצפות בעופות רבים אחרים… מומלץ להביא איתכם ערכת קפה ולהנות מהשקט, הנוף והאווירה במקום.

אז איך להגיע?

בצומת יישובי כיכר סדום מכביש 90 פונים מזרחה לכביש 2499 ולאחר כמאתיים מטרים יופיע שלט תצפית מלחת סדום, המורה לפנות שמאלה. עקבו אחרי השילוט וסעו בזהירות בדרך הכורכר עד לחנייה המוסדרת ומשם עליה קלילה לתצפית עצמה. מספר דגשים:

  • סעו רק בדרך המסומנת במפה ובשטח על ידי אבנים, מסביב האזור חשוד במיקוש.
  • אין פחי זבל באזור, בבקשה שימרו על הניקיון.
  • אין לחנות על כביש 90 אלא בחנייה המיועדת.
  • אין להיכנס למים בשל סכנת טביעה, שימרו על עצמכם.

“חברת סטונס יוזמות ותיירות בע”מ ואו חברת מפעלי ים המלח בע”מ או מי מטעמם מודיעים בזה כי המידע שמובא להלן ערוך כמידע אינפורמטיבי לציבור, לנוחיותו של הציבור בלבד ואין  לראות במידע זה ו/או ברשימת האתרים והמסלולים המופיעים באתר משום המלצה של החברות והגורמים הנ”ל לבצע בפועל את המסלולים ו/או לבקר באתרים.

המידע שרוכז לעיל נערך לנוחיות המתעניין בלבד על פי פרסומים הפתוחים לציבור ללא תשלום  באתרי אינטרנט .

כל טיול או בדיקת המסלול ו/או אתר המתוארים הינם באחריותו הבלעדית של המטייל ו/או המשתמש  בהתאם לקושי המסלול ו/או לסיכונים טבעיים בשטח ו/או בהתאמה למצב הבריאות  והכושר הגופני של המטייל וכן  בהתאמה למצב מזג האויר , תנאי חום וקור,  שיטפונות בהתאם לעונה, בולענים, מצב הבטחון והבטיחות,  ובכל מקרה מדובר בנתונים משתנים שהחברות אינן מודעות אליהם , אינן יכולות לצפות אותם  ואינן אחראיות לגביהם  ואין לחברות הנ”ל  שאינן מחזיקות בשטחי האתרים והמסלולים הנ”ל כל אחריות למצב המסלולים או האתרים ולתקינות דרכי הגישה אליהם והיציאה מהם”.

שמרו על קשר

בואו להיות הראשונים לדעת על כל מה שחדש במרכז – אירועים, סיורים ומבצעים, הזינו כתובת דואר אלקטרוני והירשמו לרשימת הדיוור שלנו:

Skip to content